Rusya’da yolsuzluk krizi: Savunma Bakanlığı suçlamaların merkezinde

Rusya’nın Soruşturma Komitesi, Rusya Savunma Bakanlığı’nın İnsan kaynakları yönetim başkanı Yuri Kuznetsov’un rüşvet şüphesiyle tutuklandığını açıkladı.

Komite, Kuznetsov’un “özellikle büyük ölçekte bir rüşvet kabul ettiğinden” şüphelenildiğini ifade etti.

SAVUNMA BAKANLIĞI’NDA RÜŞVET SKANDALI

Rusya’nın savunma bakanı yardımcısı Timur Ivanov’un 23 Nisan’da aynı suçlamayla gözaltına alınmasıyla başlayan ve savunma bakanlığının merkezinde bulunduğu rüşvet skandalında en az beş kişi tutuklanmıştı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu pazar günü beklenmedik bir şekilde görevinden alınmış ve Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri olarak yeni bir göreve atanmıştı.

SERGEY ŞOYGU GÖREVDEN ALINDI

Şu anda parlamento tarafından onaylanma süreci devam eden yeni hükümette Şoygu’nun yerine daha önce başbakan yardımcılığı görevini üstlenen ekonomist Andrei Belousov’un getirilmesi bekleniyor.

Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Soruşturmaya göre, 2021-2023 yılları arasında Rus Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı 8. Daire Başkanı olan Kuznetsov, ticari kurumların temsilcilerinden onların çıkarlarına yönelik belirli eylemleri gerçekleştirmek için rüşvet aldı” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir