Dolar Aylar Sonra Geri Döndü! Şaşırtan Tırmanış

Dolar/TL kurunda aylar süren yatay seyir bir anda bozuldu. TL dün uluslararası piyasalarda değer kaybetti. 32.2’lerden bir anda 32.6 seviyesine kadar çıktı.

TL nisan ve mayıs aylarında dolar karşısında oldukça yatay bir seyir izlemişti. Dolardaki bu tırmanış seçimden aylar sonra bir ilk olarak kayıtlara geçti.

40 KURUŞ ARTTI

Dolar kurunda hızlı bir şekilde 40 kuruşluk artış yaşandı. 32,60 kuruşun üzerine çıkan dolar Merkez Bankası müdahalesiyle 32,20 liraya indi. Ani hareket sıcak paranın tepkisi olarak yorumlandı. Kapalıçarşı’da Dolar 32,53 lira, Euro 35,37, İngiliz Sterlini 41,48 TL ve İsviçre Frangı ise 36,43 TL’den güne başladı.

TL dün dolar karşısında yüzde 1,07 değer kaybederken dolar/TL bu yükselişin ardından günü 32,6 civarında tamamladı. Kur bugün sabah saatlerinde bir miktar düşerek 32,55 seviyesinde işlem gördü.

Dışişleri bakanı Hakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları toplantısına katılacağını açıkladı ve Rusya’dan memnuniyet mesajının gelmesinin ardından hareketlenme yaşandı. Türkiye Batı ittifakından uzaklaşacak mı düşüncesi doları sıçrattı. Uzmanlar bunu satış bahanesi olarak değerlendirdi.

DOLARDAN TERS KÖŞE

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından yatırımcıya dikkat çeken bir uyarıda bulundu. Eğilmez, “Sonbahara kadar kur artmadan kalır mı” diye sorular geliyor bana. Bilmiyorum ama her an köşeden ters yöne girmiş bir kamyon karşınıza çıkacakmış gibi tetikte olmak zorundasınız burada. Biliyorum böyle yaşamak çok yorucu bir şey ama gerçek bu” dedi.

Yabancı bankalardan dolar tahminlerini düşürmeye başladı. Şu an 32.5 seviyelerinde olan dolarla ilgili yıl sonu beklenti yüzde 11 artış ile 35,5 TL olması yönünde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir