Alevi vakıfları karşı karşıya geldi… Konu: Hüseyin Gazi Türbesi… “Siyaset karıştı”

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Ağustos 2022’de ziyaret ettiği Hüseyin Gazi Dergahı akıllarda Atatürk, Hz. Ali ve Mevlana’nın yağlı boya resimlerinin üzerlerinin kapatılıp, Kültür Bakanlığı’ndan getirilen çerçeveli resimlerin başka bir duvara asılmasıyla kaldı. Günlerce konuşulan vakıf şimdi de iki Alevi Vakfı arasında “Tahsis kavgasıyla” gündeme geldi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Bölge Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, 8 bin 800 metrekare yüzölçümlü Hüseyin Gazi Türbesi ve Müştemilatlarının, Çevre Düzenleme Projesi kapsamında tanzimi, restorasyonunun yapılması kaydıyla, Vakıflar Meclisi’nin 24 Ağustos 2020 tarihli kararıyla 10 yıllığına, Başkanlığını Faruk Ali Yıldırım’ın yaptığı Alevi İnanç Birliği Vakfı’na tahsisi yapıldı. Bu nedenle Hüseyin Gazi Dergahı yönetiminde alanı boşaltmaları istendi. Ancak, Vakıflar Meclisi 29 Aralık 2021 tarihinde tahsis kararını iptal etti.

İKİ TARAFTA İDARE MAHKEMESİ’NİN YOLUNU TUTTU

Bu duruma karşı Alevi İnanç Birliği Vakfı yönetimi Ankara 3. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Dava, 14 Aralık 2023 tarihinde sonuçlandı. Mahkeme kararı hatırlatılarak 15 gün içinde dergahın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilmesi istendi.

Bu karar üzerine, Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Timurtaş Özmen, İdare Mahkemesi’ne dava açtı ve Vakıflar Meclisi’nin kararının yürütmesinin durdurulmasını istedi. İdare Mahkemesi, 11 Haziran 2024’de yürütmeyi durdurdu.

“SİYASET KARIŞTI”

AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Alevi dergahını 11 Haziran’da ziyaret etti ve mevcut yönetime desteklerini açıkladı. Alevi İnanç Vakfı Başkanı Faruk Ali Yıldırım işin içine “siyaset karıştığını” öne sürerek şunları söyledi:

“Hüseyin Gazi Türbesi yönetimi mağdur rolü oynayarak kamuoyunu yanıltmaya başlamışlardı. Esas mağdur olan Alevi İnanç Birliği Vakfı ve onun yöneticileridir. Hem oraya projeyi yapan, elektrik parasına kadar ödeyen biziz. AKP İl başkanını yanına alarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne baskı kurarak, siyasi oyunlarla yeri tahliye etmedikleri gibi bir ay içinde nasıl oluyorsa yürütmeyi durdurma kararı da aldılar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir